077-8048625

כניסת לקוחות

התוכן המבוקש מוגן בסיסמה. כדי לצפות בו, יש להזין אותה כאן:

מאמרים וכתבות

נכס מניב מול עסקת השבחה – איך זה עובד בנדל”ן מסחרי?

2021 יולי 20 | על ידי רפאל נדל"ן |מאמרים

בעולם הנדל”ן קיימים שני סוגי עסקאות עיקריים אצל המשקיעים הפרטיים: נדל”ן מניב, ועסקת השבחה. כך גם בשוק הנדל”ן המסחרי – יש יותר מדרך אחת להרוויח מההשקעה.

רוב עסקאות הנדל”ן המתבצעות על ידי משקיעים פרטיים מתחלקות לאחד משני סוגי עסקאות: נכס מניב או עסקת השבחה (עסקת השבחה מכונה גם “פליפ”).

עסקה של נכס מניב היא עסקה בה נשאף להחזיק בנכס שקנינו לאורך זמן והרווח שלנו יגיע מתוך דמי השכירות. בעסקת השבחה אנחנו נקנה נכס או שטח אדמה, נעלה את ערכו בזמן קצר (אם ע”י שינוי ייעוד הקרקע או ע”י הגדלת זכויות הבניה) ונמכור, הרווח שלנו יגיע מתוך עליית הערך.

העקרונות האלו תקפים בנדל”ן מסחרי או למגורים כאחד. במאמר זה נסקור את המאפיינים, היתרונות והחסרונות של כל אחת מהעסקאות.

זמן האחזקה בנכס

בדרך כלל, נכס מניב מלווה אותנו למשך שנים ארוכות, ולא פעם ממשיך בירושה לדורות הבאים. בעסקת השבחה השאיפה שלנו היא הפוכה. לסיים את השבחת הקרקע או הנכס ולמכור כמה שיותר מהר.

מאפייני התשואה

בנכס מניב אנחנו נהנים מתשואה שוטפת, מידי חודש, לאורך כל תקופת האחזקה שלנו בנכס. עם זאת, שיעור התשואה הוא נמוך יחסית, ועומד על תשואה שנתית של 7%-9% במקרה של נדל”ן מסחרי (ושיעורים נמוכים בהרבה של 3%-4% בנדל”ן למגורים). בעסקת השבחה אנחנו נהנים מתשואה חד פעמית שיכולה להגיע לאחוזים הרבה יותר גבוהים.

זמן להחזר השקעה

אנחנו מתייחסים לזמן להחזר השקעה כזמן שלוקח להרוויח מהתשואות את הסכום שהושקע בנכס. בעסקת נדל”ן מניב, לפי תשואה של 4% שנתי החזר ההשקעה ייקח 25 שנה, ואילו בעסקת השבחה החזר ההשקעה הוא ברגע המכירה, ויכול לקחת גם שנה אחת או פחות תלוי בסוג הפרויקט. אך יש לשים לב שנכס מניב יכול להמשיך להניב גם שנים ארוכות לאחר החזר ההשקעה, ואילו בעסקת השבחה הרווח הוא חד פעמי.

סיכונים עיקריים

עסקת נכס מניב נחשבת לעסקה מאד סולידית ובטוחה. שוק השכירות בארץ יציב, עם ביקושים גבוהים ומחירים שנוטים רק לעלות. הסיכונים העיקריים בעסקת נכס מניב היא נזק משמעותי לנכס (שניתן לפתור על ידי ביטוח מתאים), או ירידת דרסטית במחיר או ביקושים, אך לכך יש סבירות מאד נמוכה. בעסקת השבחה הסיכונים גדולים יותר. ראשית, ישנה סכנה שההשבחה עצמה תיקח זמן ארוך יותר ותעלה יותר, ואפילו הרבה יותר מהמתוכנן. שנית, אנחנו מתכננים למכור את הנכס במחיר מסוים, ואין שום הבטחה שזה אכן יעלה בידינו.

לסיכום – מאפיינים שונים של עסקאות עבור משקיעים שונים

שתי העסקאות הן שונות בתכלית במאפיינים, ברווח, בסיכון וגם במידת המעורבות הנדרשת מהמשקיע. יש להכיר את האפשרויות ולבחור בזו המתאימה יותר לאופי ההשקעה המתאים לכם כמשקיעים.

ברפאל נדל”ן, נשמח להראות לכם אפשרויות השקעה שונות, להסביר לעומק את היתרונות והחסרונות של כל השקעה ואף ללוות אתכם בתהליך.

כתבות נוספות

אזרוח ענף הבנייה בישראל

לכתבה המלאה

2020 נובמבר 9
על ידי רפאל נדל"ן

אישור תב”ע בישראל

לכתבה המלאה

2020 אוקטובר 28
על ידי רפאל נדל"ן

הקורונה והשפעתה על רוכשי הדירות

לכתבה המלאה

2021 ינואר 31
על ידי רפאל נדל"ן

השלבים להפשרת קרקע חקלאית

לכתבה המלאה

2021 מרץ 29
על ידי רפאל נדל"ן

השקעה בעידן הקורונה

לכתבה המלאה

2020 יולי 20
על ידי רפאל נדל"ן

השקעה בקטן, תשואה בגדול– היתרונות בהשקעה בקרקעות ודירות קטנות

לכתבה המלאה

2021 פברואר 28
על ידי רפאל נדל"ן

יתרונות פרויקט השבחת קרקע

לכתבה המלאה

2021 ינואר 31
על ידי רפאל נדל"ן

התקשרו עכשיו Call Now Button077-8048625 נבנה ע"י טופה פרסום ותקשורת