077-8048625

כניסת לקוחות

התוכן המבוקש מוגן בסיסמה. כדי לצפות בו, יש להזין אותה כאן:

מאמרים וכתבות

משכנתא וריבית פריים – החוק החדש והשפעתו על עולם הנדל”ן

2021 פברואר 28 | על ידי רפאל נדל"ן |מאמרים

רוב הישראלים רוצים לקנות דירה, בין אם זו דירה חדשה ובין אם זו דירה מיד שנייה. לכל תא משפחתי יש את השיקולים שלו, כאשר, לרוב, השיקול המרכזי הוא התקציב.

ברוב המקרים ההון הקיים לא מאפשר לקנות דירה ולכן הרוכשים פונים לבנק לטובת לקיחת משכנתא, שהיא הלוואה לטווח ארוך. חשוב לזכור כי כל עוד ההלוואה (משכנתא) לא שולמה עד תום, הבנק המלווה הוא חלק מהבעלים של הנכס. לקיחת משכנתא צריכה להתבצע תוך חשיבה מרובה ותוך לקיחה בחשבון של פרמטרים שיכולים להשתנות בטווח הקצר והארוך. כל מי שלקח או חשב על לקחת משכנתא מכיר את מסלולי ההלוואות שמרכיבים את תמהיל המשכנתא. החוק החדש מאיים לשנות את חוקי המשחק ולאפשר לרוכשים לבחור בשני מסלולי פריים (שנחשבים טובים יותר לצרכן) דבר אשר אמור לתת כוח לצרכנים. אך האם תנאי המשכנתא השתפרו באמת בעקבות החוק החדש?

מה חשוב לדעת על החוק החדש?

החוק החדש מאפשר לרוכשים לשלב 2 מסלולים מבוססי פריים (מתוך שלושה) בתמהיל המשכנתא שלהם, זאת בניגוד למצב הקודם בו ניתן היה לשלב רק מסלול פריים אחד. זה אומר שעל פניו התשלום החודשי אמור לרדת אבל בפועל, זה בדיוק להיפך. הסיבה פשוטה – תנאיי המסלול של הריבית צמודת הפריים השתנו ואחוז ההחזר גדל (בהשוואה למצב שלפני החוק) – אם לפני כן מסלול הפריים היה בדרך כלל פריים מינוס (P-), כעת מסלולי הפריים הם פלוס (P+). אבל לא הכל שלילי בחוק החדש ויש כאלה שהוא יכול להתאים להם. אז למי בכל זאת מומלץ לנצל את האופציה הזו?

משכנתא לטווח קצר

נכון שכאשר לוקחים משכנתא בשביל לקנות דירה מתכננים לרוב לשלם אותה במשך 20-30 שנים, אבל יש מצבים בהם המשכנתא נלקחת כארוכת טווח אבל בפועל היא קצרת טווח. לפני שנדבר על המקרים הללו חשוב להזכיר שאין צפי לעלייה משמעותית בריבית הפריים בשנים הקרובות.

מסלול הפריים נחשב למסלול הגמיש ביותר משום שניתן לקצר אותו, לפרוע אותו בחלקים ובאופן מלא וללא עמלות פירעון מוקדם. לדוגמא, משקיעים או זוכים במחיר למשתכן, אשר מתכננים למכור את הנכס לאחר תקופת ההמתנה יוכלו למכור, לסגור את המשכנתא ולהתקדם לנכס הבא, כאשר הם חוסכים עמלת פירעון של שני מסלולים (במידה והם לקחו שני מסלולי פריים). כלומר, משקיעים אשר עומדים להשקיע בדירה לטווח הארוך, עשויים להתבסס בצורה נרחבת על ריבית הפריים, אשר יכולה להביא להתייקרות בהחזרים בתרחיש עתידי של עליית ריבית הפריים. לעומת זאת, החוק החדש עשוי להיטיב עם משקיעים שיודעים שהם לא יחזיקו בנכס לטווח הרחוק, מכיוון שהחשיפה להתייקרות קטנה יותר והרווח במכירה גדל.

כתבות נוספות

אזרוח ענף הבנייה בישראל

לכתבה המלאה

2020 נובמבר 9
על ידי רפאל נדל"ן

אישור תב”ע בישראל

לכתבה המלאה

2020 אוקטובר 28
על ידי רפאל נדל"ן

הקורונה והשפעתה על רוכשי הדירות

לכתבה המלאה

2021 ינואר 31
על ידי רפאל נדל"ן

השקעה בעידן הקורונה

לכתבה המלאה

2020 יולי 20
על ידי רפאל נדל"ן

נדל”ן בעליה בקרב זוגות צעירים

לכתבה המלאה

2020 אוגוסט 31
על ידי רפאל נדל"ן

עירוב שימושים

לכתבה המלאה

2020 ספטמבר 14
על ידי רפאל נדל"ן

עליית יהודים לישראל והשפעתה על מחירי הדירות

לכתבה המלאה

2020 יולי 29
על ידי רפאל נדל"ן

התקשרו עכשיו Call Now Button077-8048625 נבנה ע"י טופה פרסום ותקשורת