077-8048625

כניסת לקוחות

התוכן המבוקש מוגן בסיסמה. כדי לצפות בו, יש להזין אותה כאן:

מאמרים וכתבות

אישורים נחוצים להשבחת קרקע

2021 אוקטובר 28 | על ידי רפאל נדל"ן |מאמרים

השבחת קרקע היא שם כולל לתהליך רכישה של חלקת קרקע במחיר נמוך לפני שהיא מקבלת היתר סופי לבנייה. מטבע הדברים, חלקה המאושרת לבנייה מיידית מתאפיינת במחיר גבוה, ולכן נחשבת להשקעה בעלת פוטנציאל מימוש גבוה פחות. הקרקעות שעליהן יש פוטנציאל גבוה ביותר הן קרקעות בתהליכי הפשרה, שאינן זמינות לבנייה מיידית. העיקרון של רכישת קרקע במחיר נמוך יחסית ומכירה כעבור כמה שנים (לעיתים אף יותר) במחיר גבוה יותר – זהו העיקרון של השבחת קרקע או קרקע להשקעה. 

אם הקרקע לא זמינה לבנייה – למה לקנות?

תחת ההגדרה "קרקע שאינה זמינה לבנייה" נכללים שטחי אדמה שנמצאים בתהליך השבחת קרקע, בשלב כזה או אחר. המכנה המשותף לכל השטחים האלה, מגרשים בודדים או חלקות גדולות, הוא שהייעוד המקורי שלהם היה חקלאות, וכעת הוא בתהליך שינוי. קרקע חקלאית בישראל עוברת שינוי ייעוד כדי לאפשר בנייה למגורים או לתעשייה ומסחר, ויש ביורוקרטיה מסוימת ותהליכי אישורים.

ממה מורכב תהליך שינוי ייעוד קרקע?

כדי לשנות ייעוד קרקע מחקלאות לבנייה, יש לעבור בשלבים הבאים:

1.  גיבוש תוכניות עבור שינוי ייעוד קרקע, והגשתן לאישור הוועדה המקומית. יוזמי התוכניות יכולים להיות חברה, אדם פרטי או רשות מקומית.

2.  לאחר אישור הוועדה המקומית, עוברות התוכניות לאישור בוועדה המחוזית.

3.  אחרי הוועדה המחוזית, התוכנית חוזרת לוועדה המקומית ושם נערך תכנון מפורט של השטח, חלוקתו לחלקות משנה הגדרת הזכויות ועוד.

4.  אישורים נוספים – בשלבים שונים ייתכן שיידרשו אישורים ממשרד הפנים, משרד השיכון, המועצה הארצית, מנהל מקרקעי ישראל, וכן ייתכן שיידרש מענה להתנגדויות. כל תהליך השבחת קרקע מתנהל באופן פרטני, בהתאם לתנאים המסוימים של הקרקע הספציפית.

במצב הנוכחי של שוק הנדל"ן הישראלי, יש קרקעות חקלאיות רבות שיש להן היתכנות להפשרה לבנייה. לפי נתוני הלמ"ס האוכלוסייה צפויה לגדול ולעמוד עלכ-10 מיליון תושבים כבר בסוףשנת 2024. הגידול הזה, נוסף על מחסור מובנה בשוק הדירות מנבא גידול קבוע בצורך בתכנון שכונות חדשות בערים קיימות. איתור קרקע נכונה, ברשות מקומית המבקשת להגדיל את אוכלוסייתה ולהציע פתרונות דיור, מסחר ותעסוקה הוא שלב קריטי בהשקעה נכונה.

למי מתאימה ההשקעה בקרקע להשבחה?

מכיוון שתהליך השבחת קרקע אינו קצר, והוא יכול להיות מורכב ולהימשך פרק זמן לא מבוטל, מדובר בהשקעה לטווח ארוך. זוהי השקעה שיש לה תשואה גבוהה מכיוון שערך הקרקע עולה עם כל אישור של ועדת תכנון, והסכומים ההתחלתיים אינם גבוהים בהשוואה לרכישת דירה להשקעה. אולם יש להביא בחשבון את גורם הזמן, ולהבין שלא מדובר באקזיט בסגנון "זבנג וגמרנו". ככל שתהליך ההפשרה מתקדם ערך הקרקע עולה, ושיעורי התשואה עולים.

כתבות נוספות

אזרוח ענף הבנייה בישראל

לכתבה המלאה

2020 נובמבר 9
על ידי רפאל נדל"ן

אישור תב"ע בישראל

לכתבה המלאה

2020 אוקטובר 28
על ידי רפאל נדל"ן

הקורונה והשפעתה על רוכשי הדירות

לכתבה המלאה

2021 ינואר 31
על ידי רפאל נדל"ן

השלבים להפשרת קרקע חקלאית

לכתבה המלאה

2021 מרץ 29
על ידי רפאל נדל"ן

השקעה בעידן הקורונה

לכתבה המלאה

2020 יולי 20
על ידי רפאל נדל"ן

השקעה בקטן, תשואה בגדול– היתרונות בהשקעה בקרקעות ודירות קטנות

לכתבה המלאה

2021 פברואר 28
על ידי רפאל נדל"ן

יתרונות פרויקט השבחת קרקע

לכתבה המלאה

2021 ינואר 31
על ידי רפאל נדל"ן

התקשרו עכשיו Call Now Button077-8048625 נבנה ע"י טופה פרסום ותקשורת